صفحه اصلی

خانه تکانی شب عید به چه قیمت؟

هفته اول اسفند، عمده فعالیت خانواده های ایرانی در منزل صرف نظافت اساسی کل خانه می شود که در اصطلاح به آن «خانه تکانی» می گوییم.

همه خانواده ها دست کم یک بار در سال، خانه خود را به طور اساسی می تکانند که این تکاندن از نظافت همه قسمت های خانه گرفته تا رنگ آمیزی و حتی تغییر اسباب و اثاثیه منزل را شامل می شود. خانه تکانی ایرانیان که معمولا از همان روزهای اول اسفند تا روزهای پایانی سال انجام می شود این روزها در مقایسه با سال های قبل اشکال تازه تری به خود گرفته و به خصوص در شهرهای بزرگ به خاطر مشغله های کاری، اعضای خانه ترجیح می دهند از نیروهای خدماتی که هم اکنون تعدادشان هم کم نیست و به فراوانی می توان از میان آنها با بهترین شرایط انتخاب کرد، استفاده کنند.

هرچند هنوز هم مانند قدیم برخی از خانم های خانه دار ترجیح می دهند کارهای سبک تر را خودشان انجام دهند و کمتر از نیروهای خدماتی و شرکتی استفاده کنند، اما تقریبا استفاده از این نیروها، برای خانه تکانی شب عید اجتناب ناپذیر شده است. در این شماره تلاش می کنیم علاوه بر اینکه نکاتی کاربردی در خصوص چگونگی خانه تکانی شب عید در اختیارتان قرار دهیم، اطلاعاتی هم از شرکت های خدماتی ارائه کنیم که در انتخاب مناسب آنها می تواند به شما کمک کند. قبل از اینکه به توضیحاتی در مورد آنچه در بازار شرکت های خدماتی نظافت منزل برای شب عید می گذرد بپردازیم، چند نکته کاربردی برای خانم های خانه داری داریم که هنوز ترجیح می دهند خانه تکانی شب عید را با مدیریت خودشان انجام دهند؛ هر چند حتی در صورتی که از نیروهای خدماتی برای نظافت منزل استفاده شود، در نهایت این خانم خانه است که باید کارها را مدیریت کند.

● کار امروز را به فردا نیندازید!

هر چند از روزهای اول اسفند تا روزهای آخر این ماه برای خانه تکانی فرصت دارید، اما بهتر است کار امروز را به فردا واگذار نکنید؛ داشتن زمان بیشتر برای انجام کارهای خانه به شما کمک می کند علاوه بر اینکه خانه تکانی را سر فرصت و با حوصله انجام می دهید، این کار را به صورت تفریحی و بدون خستگی به انجام برسانید. علاوه بر این بهتر است قبل از شروع خانه تکانی با تهیه فهرستی از کارها برای انجام آنها زمانبندی کنید تا به کارهای دیگرتان هم برسید. بهتر است خانه تکانی را ابتدا از بخش هایی مانند آشپزخانه آغاز کنید که هم خرده ریزهای بیشتری دارد و هم زمان نسبتا قابل توجهی را می طلبد.

● دیگران هم کمک کنند!

خانم های خانه دار و دیگر اعضای خانواده باید بدانند که خانه تکانی تنها وظیفه خانم خانه نیست بلکه دیگر اعضای خانواده هم باید در این امر کمک کنند، تقسیم کار برای خانه تکانی علاوه بر اینکه به انجام سریع تر کارها کمک می کند، از خستگی مفرط یک نفر از اعضای خانواده یا همان خانم خانه هم جلوگیری می کند.

● از اشیای زاید دل بکنید!

نکته مهمی که در خانه تکانی وجود دارد آن است که در طول یکسال، لباس ها و دیگر لوازمی وجود دارند که دیگر مورد استفاده قرار نخواهند گرفت، پس ساده ترین راه برای آنها دور انداختنشان است که همزمان کمتری می برد و هم خانه شما را سبک تر می کند.

● کارهای سخت را زودتر آغاز کنید

اما اگر تصمیم گرفته اید امسال رنگ خانه خود را تغییر دهید یا تغییراتی در دکوراسیون منزل خود ایجاد کنید بهتر است اینگونه کارها را قبل از شروع خانه تکانی آغاز کنید تا هم به گرانی شب عید نخورید و هم منزل شما برای دید و بازدید های اول سال آماده باشد.

● نرخ شرکت های خدماتی برای خانه تکانی

شرکت های خدماتی که این روزها آگهی های آنها را به وفور می توانید بر روی دیوارهای خیابان ها یا آگهی های روزنامه ای مشاهده کنید، بسیار متنوع هستند و اگر شما بخواهید با هزینه کمتر و کیفیت بالاتری از نیروی این شرکت ها برای خانه تکانی استفاده کنید، کافی است یک نصفه روز زمان اختصاص دهید و سر حوصله با تماس با تک تک این شرکت ها شرایط بهتری را برای نظافت منزل خود انتخاب کنید. اما گشتی در بازار این شرکت ها نشان می دهد، شرکت های خدماتی برای انجام امور منزل در شب عید، آگهی های خود را گسترش داده اند که این گسترش هم شامل تبلیغ بیشتر و تعداد بیشتر آگهی ها می شود و هم توضیحات بیشتری را در خصوص قیمت ها و نحوه ارائه خدمات دربر می گیرد.شرکت های خدماتی که در روزهای معمول سال معمولا شرح مختصری از فعالیت خود را یا ارائه می کنند یا تنها شماره تلفن تماس اعلام می کنند در روزهای پایان سال سعی می کنند با معرفی بیشتر و درنظر گرفتن آیتم هایی مانند قیمت کمتر و کیفیت بیشتر، بازار رقابتی موجود را به نفع خود رقم بزنند. در این میان برخی شرکت ها هم با متحد شدن با شرکت های دیگر، آگهی های خود را یکی کرده اند تا بزرگتر و معتبرتر جلوه کنند و نشان دهند در شعب متعددی در سطح شهر تهران سازمان یافته اند، بنابراین باید دقت کنید که ممکن است این تعدد شعب در نتیجه اتحاد به منظور بزرگنمایی صورت گرفته باشد و لزوما تعدد شعب به معنای کیفیت بهتر کار نیست.

● راضی نبودید، پول ندهید!

اما هم اکنون حداقل قیمت نظافت شب عید در منازل از نرخ ۱۰ هزار تومانی برای ۸ ساعت کار مفید آغاز می شود و تا ساعتی ۱۰ هزار تومان و بیشتر هم می رسد؛ البته هر کدام از این شرکت ها برای نرخ های خود دلایل خاصی دارند. گران ترها می گویند: گران تر هستیم چون کارمان را ضمانت می کنیم و نیروی ماهر و با قدرت در اختیارتان می گذاریم. حتی برخی شرط دریافت وجه حق الزحمه را رضایت صاحبخانه از کار انجام شده می دانند و می گویند اگر راضی نبودید به ما پول ندهید!

● کار خانم ها گران تر از آقایان!

در این میان نکته جالبی که در ارتباط با نیروهای خدماتی وجود دارد آن است که نرخ فعالیت خانم های نظافتچی از ۱۰ تا ۳۰ درصد نسبت به فعالیت آقایان گران تر است. ارائه سرویس های شبانه روزی خدمات منزل هم از دیگر مواردی

است که این روزها در آگهی های مربوط به این دسته از خدمات ارائه می شود.