صفحه اصلی

به گزارش مدیر روابط عمومی "مرکز آموزشی درمانی حافظ" : سارا عظیما "عضو هیات علمی دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س) ،چه آنتی بیوتیکی در دوران بارداری می توان استفاه نمود.

عظیما گفت: ایمنی مصرف آنتی‌بیوتیک به عوامل مختلفی وابسته است از جمله نوع آنتی‌بیوتیک، زمانی از بارداری که آنتی بیوتیک مصرف می‌شود و همچنین مقدار و مدت مصرف دارو.


عظیما افزود:زنانی که در اوایل دوران بارداری هستند باید از مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها اجتناب کنند، زیرا منجر به افزایش سقط جنین می شود، اما گاهی این زنان به دلایلی همچون عفونت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند که باید از آنتی بیوتیک هایی استفاده کنند که خطری برای جنین نداشته باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: برخی از آنتی بیوتیک ها مانند ماکرولیدها، کینولون ها، تتراسایکلین ها، سولفونامیدها و مترونیدازول ها با افزایش خطر سقط جنین در اوایل بارداری مرتبط هستند اما مصرف نوعی از خانواده ماکرولیدها که اریترومایسین است با افزایش خطر سقط همراه نیست و همچنین مصرف بعضی از داروهای غیر استروئیدی ضدالتهابی و ضدافسردگی هم با خطر سقط همراه است.

عظیما در خصوص آنتی‌بیوتیک‌هایی که به طور معمول مصرفشان در دوران بارداری ایمن است، گفت: آموکسی‌سیلین، آمپی‌سیلین، کلیندامایسین، اریترومایسین و پنی‌سیلین آنتی بیوتیک‌هایی هستند که در صورت صلاحدید پزشک مصرفشان در دوران بارداری بی خطر است

این هیات علمی دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: در‌ صورتی ‌که تجویز آنتی بیوتیک لازم باشد و نیز بهترین راه درمان استفاده از این دارو باشد، پزشک مطمئن‌ترین آنتی‌بیوتیک با ایمن‌ترین مقدار خوراک را تجویز می کند