صفحه اصلی بخش ها ی بستری و پاراکلینیک بستری مراقبت های ویژه نوزادان

نام بخش : بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU)

سال تاسیس: سال 1386

سرپرست علمی بخش : خانم دکتر خدیجه سادات نجیب

سرپرستار بخش :

خانم پاکروح(کارشناس پرستاری)

pak

موقعیت فیزیکی بخش : ساختمان شماره 2، طبق اول

مشخصات بخش : شامل بخش های NICU I و NICU II و اتاق مخصوص مادران می باشد.

معرفی خدمات بخش :

  ویزیت نوزادان توسط متخصص و فوق تخصص نوزادان براساس برنامه تدوین شده از دفتر بخش اطفال به همراه دستیاران و دانشجویان پزشکی انجام می شود .

 نوزادان با تشخیص های مختلف از جمله نوزادان نارس ، نوزادانی که نیاز به اقدامات حمایتی دارند و نوزادانی که در بدو تولد نیاز به مراقبت های ویژه دارند در NICU I بستری می گردند و پس از بهبودی نسبی وضعیت نوزاد و رسیدن به وضعیت مورد قبول براساس تشخیص پزشک جهت آمادگی ترخیص به NICU II منتقل می گردند

این بخش دارای 33 تخت فعال میباشد ولی بدلیل اینکه مرکز زایمان پرخطر است معمولا گاه تا بیش از دو برابر ظرفیت نیز پذیرش بیماران نیازمند به مراقبتهای ویژه را متقبل میشود. پرسنل این مرکز اعم از پرستار و ماما پس از گذراندن دوره های تخصصی و تایید علمی و عملی توسط مسئول بخش و سوپروایزر اموزشی مرکز جذب این بخش میشوند.

پرسنل ویژه کار این بخش سالیانه علاوه بر گذراندن اموزشهای لازم کارگاه های تئوری و عملی اختصاصی زیر نظر اساتید نوزادان میگذرانند. بدلیل اینکه نوزادان بستری در این بخش اکثرا زودهنگام و نارس متولد شده اند و به همین جهت شدیدا مستعد عفونت  میباشند لذا رفت و امد در این بخش تا حدممکن محدود شده است تا حیات نوزادان نارس تهدید نگردد. ورود مادران در هر زمانی از شبانه روز جهت همکاری در مراقبت از نوزادشان بعد از دریافت اموزش های لازم توسط پرسنل بخش بلامانع میباشد و حضور هرچه بیشتر مادران و انجام مراقبت اغوشی در نوزادانی که پزشکان تایید کرده اند سبب تسریع در روند درمان نوزادان میشود.

به دلیل مشکلات قانونی و طبق قوانین مصوب بیمارستان اطلاعات نوزاد فقط یصورت حضوری و فقط به والدین نوزاد اطلاع رسانی میشود.

ملاقات پدران فقط در شیفت صبح بین ساعت 12 تا 13 میباشد که راند اساتید پایان یافته باشد و والدین بتوانند علاوه بر ملاقات نوزادشان با پزشک و پرستار نوزادشان نیز گفتگو کنند.

والدین نوزادان لازم است مه قبل از ورود به بخش دستها راا کاملا با صابون مایع شسته و بدون تلفن همراه و ساعت و انگشتر و سایر زیور الات وارد بخش شوند تا هیچ عامل بیماری زایی را با خود وارد بخش ننمایند.

راند این بخش هر روز حتی در ایام تعطیل توسط اساتید برجسته ی نوزادان که همگی دارای مدرک فوق تخصصی نوزادان میباشند انجام میشود.